Sırada efsanelerin efsanesi Varanasi var. Ganj var. Yakılan ölüleri izlemek var.izlemek diyorum çünkü fotoğraf çekmek yasak.

Ölen insanları yakıyorlar. saatlerce yanıyor. Her gün.ve her sabah güneş doğarken yananların küllerinin ganja süpürüyorlar.bu olayın adına da seramoni diyorlar.Burası hindistanın en kutsal şehri ve insanlar buraya ölmek için geliyorlar.reelkarnasyona inanıyorlar ama bu şehirde ölüp külleri ganja atılan kişi inanışlarına göre dünyaya yeniden gelmiyor doğrudan tanrılarının (Ganish) yanına gidiyorlar.dediğim gibi seramoniyi izlemek serbest ama fotoğraf çekmek yasak.ölünün yakınları da orada izliyor güle oynaya.ama kadınların izlemesi yasak.çünkü ölen yakının kadın akrabaları yakılırken ağlıyorlarmış,üzülüyorlarmış ve tanrı da bu durumdan memnun olmuyormuş.

Şimdi buradaki bi kaç fotoğrafı çekince diyeceksinki ‘’sen nasıl çektin madem yasaktı’’

Gizli çektim zannediyordum ama yakalandım.sonra orada 23 senedir ölü yakmakla görevli bir şahıs geldi.fotoğraf çekmek yasaktı ama sen yanlış yaptın dedi.seni patrona götürmem lazım ondan çok çok özür dilemen lazım.önce tanrıdan özür dileyeceksin.sonra patrondan.ve ölünün yakınları da bu durumdan hiç memnun değil onlar için de odun satın almalısın.çünkü bu ülkede odun pahalı ve bu insanlar ölülerini yakmak için para harcıyor.

YAKILANLARI GÖRÜYORMUSUN

İlk başta şaka mı bu falan diye düşünürken para muhabbetine girince aha dedim para istiyo.bakalım ne olacak heyecanla muhabbeti ilerletiyorum.

Ne kadar para vermem lazım?

1200 rupi dedi.

Hem 1200 rupi vericem ardından tanrıdan ve patrondan özür mü dilicem dedim.

1500 verirsen özür dilemene gerek yok ben görmezden gelirim problem ortadan kalkar dedi.

Himmm anladım. O zaman beni patronun yanına götürbide onunla konuşayım çünkü benim o kadar param yok dedim. (şuanda bir Hindistanlıyı analiz ediyorum)

SERAMONİYE UZAKTAN BAKIŞ.MÜMKÜN OLDUKÇA YAKLAŞMAMAK LAZIM O KÜLLER ADAMIN BOĞAZINA YAPIŞIYOR.

Ne kadar paran var dedi.

600 var dedim

Tama şimdilik 600 ver problem kalksın çünkü patron çok sinirli dedi.

600 sana verirsem ben nerede kalıcan ne yiyip içicem dedim

O zaman 200 ver bitsin dedi.

200 verirsem kalan para işime yaramaz.ozaman 600 vereyim aynı şey dedim.

Tamam o zaman dolar veya türk lirası ver.(daha önce türk olduğumu söylemiştim ve bana 23 senedir burada bi kaç tane türke denk geldim dedi)

Dolar da yok Türk lirası da yok.bak sana 50 rupi vereyim ama odun için değil senin için.

Tamam o zaman 60 ver

Verdim 60 rupi(4 tl) sonra eleman gerçekten de o parayı odun getiren adama verdi.şaşırdım.

ETRAFTA KÖPEKLER BİR KAÇ PARÇA KEMİK BULMAK ÜMİDİYLE

TEMİZLİK YAPILDI BİRAZDAN YAKMA İŞLEMİ DEVAM EDECEK

Şehrin iki bölgesinde seramoniler gerçekleşiyor.yani ölü yakma.ikincisi biraz daha küçük.her yer duman altı.şuan vücuduma ölünün et parçalarının yapıştığını sanıyorum.onun külleri dumanı üzerimde.nefes bile almak istemiyorum.sırf bu külller yüzünden bugün o kadar az su içtimki .yemek mi?

Onu hiç yemedim.bisküvi bile.Günde 200 civarı ceset yakılıyor.akşamları da eğlence gibi bir şey yapılıyor ama aslında ibadetlerinin bir parçası sanırım.çünkü ganjın kenarına file benzeyen bi cisim koyuyorlar ve herkes karşısına geçip hep birden bazen ayağa kalkıp oturuyorlar.bazen de eller birleştirilip çeneye dua pozisyonuna getiriyorlar.dans grubu gibi bi ekip oynamaya başlıyor falan.Ganjın üzerinde de onlar tekne ambiyansı izliyor.herkesin alnında renkli renkli boyalar bana da sürecekti tam ki bu sefer kaçtım.he bide bugün bi tapınağa girdim.içeriye pasaport harici hiçbir şey sokmak yasak.sırt çantamı allaha emanet bi esnafa bıraktım girdim tapınağa aman allahım içeride izdiham var.binlerce insan kuyruk olmaya çalışıyor.polisler askerler ara ara birilerini dövüyor.ortada bir çukur var içinde siyah bi taş onu öpmek dokunmak sonra yüzüne gözüne sürünmek için insanlar birbirinin üstüne çıkıyor.Bide canlı yayın yapıyorlar o bölgeyi içeride ibadeti biten dışarıda izlemeye devam ediyo.sanırım yine hacı oldum.

Bu ülke inanılır gibi değil.mutlaka ama mutlaka görmen lazım.görünce ne olucak yazamıcam ama o kadar çok şey farkedeceksin ki anlayacaksın neden gerektiğini.

Ganjın kenarında güneş doğarken yüzlerce insan yoga yapıyor bir o kadarı da ganj sularında yıkanıyor.ilginç bir bilgi daha küçük çocuklar ve hamile kadınlar varanasi de ölürse yakmıyorlarmış.ayaklarına taş bağlayıp ganj sularına bırakılıyormuş.’’ıyyyyyk’ diyenleri duyabiliyorum.

OOOOOH MİSSS MÜBAREK SU YIKAN!!!
EFSANE TAPINAKLARI VAR

Sabahları büyük çoğunluk meditasyon yapıyor.her yerde yoga kursları var.grup grup toplanıp güneşin doğuşuna karşı yoga yapıyorlar.

Bugün yine bi kaç temple girdim.telefon yasak olduğu için fotoğraf çekemedim.ama nasıl bir inanış bu hayret.öyle bir heykeller varki tamamen hayal ürünü acayip ürkütücü.bazıları da şöyle alaturka tuvalet düşünün onun gibi bi şey var ve delik olan kısımda da silindir şeklinde uzunca bir taş var .insanlar bunu görünce çıldırıyor.üstüne su döküyorlar süt döküyorlar çiçekler koyuyorlar sonra da başkasının döktüğü sütü suyu bir başkası mübarek diye avuçluyo içiyo falan değişik.

YOGA GRUBU
Bİ YANDAN SERAMONİ İÇİN ODUN TEMİN ETME İŞLEMİ SÜREKLİ DEVAM EDİYOR

Hele bir tanesi vardı 3 tane maymun gibi heykel yanyana offf millet deliriyorsecde etmeler yaklaşmaya çalışmalar önündeki mermere dokunmak için yırtınmalar.bir yandan polis tamam çok dokundun diye itekliyor.görevi biten karşıya geçip dua kitapçığı alıyor ve ilahi gibi mırıldanıyor.o kitapçıktan yürüttüm bir tane.aslına bakarsan her inanışta benzer şeyler var neyse detaya girmiyorum.

Adamın birine gıcık oldum ya

Türkiyeyi ilk defa duydum diyor.o senin problemin dedim.sakın kimseye söyleme bunu.

Zaten açlıktan deliriyorum bol kaşarlı bir türk yapımı tost bulsam 50 lira verip yicem adam benim gücümü test ediyo.

He bide şu turuncu kıyafetli sadular var ya onlara da bir türlü dedirtemedim ‘’laiklik elden gidiyeahh’’ diye.

İngilizce bilmiyorlar çok uğraştım ama olmadı.bi deseydi adam fenomendi.

Hindistan gördüğüm kadarıyla dümdüz bir ülke 16 saat otobüsle yolculuk yaptım.16 saat boyunca gözümün gördüğü her yer dümdüzdü.7 saat tren yolculuğu yaptım tren hiç tünelden geçmedi .görebildiğim her yer tarla ve kullanılıyor.her tarla da birileri çalışıyor.bizdeki gibi bomboş araziler yok.her boşluk ekilmiş.bence bunlar 30 seneye kalmaz toparlarlar.

SİZCE BU KÖPEKLER NEDEN BURADA?

Eğer zenginsen tam burada yakılıyorsun .fakirsen bir arka tarafta ve küçük bir yerde.eğer miskin isen rastgele yakılıyorsun bi yer yok özel.arkadaş hem tanrının yanına gidiyorsun hem de yakılırken bile sınıf ayrımı yapıyorsun zengin fakir diye.tuhaf.

Neyse

SERAMONİ AKŞAM DA EĞLENCE OLARAK DEVAM EDİYOR.BU DA İBADETİN BİR PARÇASI SANIRIM
SABAHLARI GANJDA ÇAMAŞIRLAR TEMİZLENDİKTEN SONRA BU ŞEKİLDE KURUMAYA BIRAKILIYOR

BU ADAMI ÖNCE ÖLÜ DİYE YAKMIŞLAR SANIRIM.SONRA ANLAMIŞLAR ÖLMEDİĞİNİ ÇIKARMIŞLAR

Trenler 3 sınıfa ayrılmış.ya klimalı.ya sleeper dedikleri yataklı ama klimasız.ya da ikinci sınıf ne yataklı ne de klimalı üstüste gidiliyor falan.fiyatlar çok farkediyor.otobüsler de öyle normal halk otobüsü klimasız.sadece koltuklar var delme çatma.ve klimalı koltuklular var ikisi arasında iki kat fiyat farkı var.son olarak da hem klimalı hem yataklı otobüsler var zaten bunlar ultra pahalı.17 saatlik yolum var dedimki bu sefer rahat rahat gideyim.

SEMPATİK GÖRÜNÜMLERİ İLE HİNT TANRILARI

Parası neyse vericem en iyisi olsun çünkü çok yoruldum.gittim acenteye bana en iyi otobüsü ver dedim.hatta ülkenin en meşhuru hangisi ise onu ver.beraber baktık internetten.fiyatlar çok pahalı dedi.

Olsun ver dedim.bu sefer dayanamıcam yorgunluğa klimalı ve miss gibi yataklı bir otobüs olsun.

Bastım parayı aldım bileti.müthiş rahatım kendimi ödüllendirmiş hissediyorum.neyse otobüs kalkış saati geldi bindim otobüse .hay arkadaş nereden bilebilirdim yatakların iki kişilik olduğunu .evet hindu biri ile 17 saat aynı yatakta omuz omuza uyuduk.bazen onun bacağı bende bazen benimki onda kollarımız üst üste kafalar bazen omuzda.şuan kendimle konuşmuyorumsiz de benimle konuşmayabilirsiniz.artık nirvanaya ulaştım.sanırım başıma daha da beteri gelmez artık.şimdi gidiyorum o çarşıda satılan ne varsa yiyip içiyorum arkadaş daha neden çekineyim hiçbir farkım kalmadı ki zaten.zehir hindistandaysa panzehir de burada devam.akışına bıraktım her şeyi.

ÖZEL HALK OTOBÜSÜ
DUA ZAMANI
İŞTE BUNU GÖRÜNCE ÇILDIRIYORLAR.FOTO YASAK

Hiçbir zaman büyük konuşmayacaksın demekki.dün o hindu ile yanyana yatınca başıma daha da beteri gelmez demiştim ama geldi.bugün yüzlerce hindu ile yanyana yattım çünkü sokakta yattım.her geçen gün  bir öncekine göre daha bi Hintli olduğumu hissediyorum.üzerimde sinekler gezinmese çok da sorun değil.ama gece sokakta yatmak keyifliydi çok güzel esiyordu hava.otel odaları da neymiş öyle uyduruktan bi fan koymuşlar.sokakta en güzel mekan benimkiydi.öne keşif yaptım küçük hacetin giderilemeyeceği bir yer olmalıydı.zaten yüz metre ötede adam hacet giderirken üstüme sıçrıyor gibi hissediyorum.artık bu konu önemli.sonra da çantalarım için güvenli olmalıydı.en kalabalık kavşaklardan birini seçtim.tam ortada değil de sola dönen kısımda betonu yüksekçe dökülmüş sokak lambasının betonunun üstüne sağ bacağımı bir çantanın sol bacağımı da diğer çantamın üstüne oh miss.başımın altına da eski kıyafetlerimden koydum.biraz fazla korna sesi vardı ama uyuyunca duyulmuyor.bugün 29 km yürümüşüm.o yüzden çok iyi uyudum.

HAWA MAHAL
HAWA MAHAL
ÜLKENİN EN TEMİZ TUVALETİ TRENDE
BUNLAR OLMASA YAŞAYAMAZDIM KESİN
İŞTE TAM BURADA YANIMA BİR HİNTLİ YATTI.SAATLERCE BERABER YATTIK
HALKA AÇIK AÇIK HAVA OTELİ

Hindistanda her yer çarşı her yer Pazar.sosyetenin olduğu yerler hariç.o yüzden hindistana geleceksen eğer hangi çarşıya hangi pazara gideyim diye liste yapmana gerek yok hepsi aynı.çarşı Pazar arıcam diye uğraşma.ben uğraştım buldum meşhur denilen çarşılarını ama diğerlerinden bir farkı yoktu.

O değilde biri geldi yanıma samsung marka 24000 lik powerbank satayım dedi.elime uzattı.bin rupi dedi.yok istemiyorum dedim.tamam yüz olsun(7 tl) dedi.baktım kablosu falan yok belliki birinden çalmıştı.almıyorum dedim ama acaba alsamıydım ya nasıl olsa satacak kesin birine.

TOPLU İFTAR
HİNDİSTANDA TERAVİH VAKTİ
HİNDİSTANDA AŞK BİR BAŞKA

Bu millet dinlerine o kadar çok bağlı ki inanılmaz.ama iyiki böyleler çünkü dünyanın başına büyük bela olurlardı.şimdi inançları gereği zararları yok hatta fazlasıyla yardımseverler.kaç kere mahcup oldum ya adam yanıma geliyor turistim diye .para isticek sanıyosun suraya gidicem diyorum adam benimle beraber gideceğim yere kadar geliyor sonra geri dönüyo.bir iki kere değil bir çok sefer yaşadım bunu.

Bazı tuktukçulara param yok diyorum tamam bin her şey para mı diyo.ücretsiz servis nereye istersen götüreyim diyo.

MÜKEMMEL KESİNLİKLE HARİKA
ŞEKER KAMIŞI SUYU

He bide bu ülkede mükemmel bir metro ağı var.ve metroları da gerçekten çok lüks gözlerime inanamadım.bir kaç tane koltuğa yapıştırılmış sümükler görmüş olsam da Hindistan şartlarında çok temizdi.metroya inerken o yürüyen merdivenlerin yanlarında fırça gibi bir şey var ya dört beş kere indim çıktım yine de sandaletimin altındaki şehir içinde sürekli bastığım koyun inek maymun vb hayvan tezeklerini temizleyemedim.

HİZMETTE SINIR YOK.SOKAK SEBİLİ.DALDIR BARDAĞI FIÇIYA İÇ VE İLERLE GERİSİNİ DÜŞÜNME

BU FOTOĞRAF YÜZÜNDEN YİNE ASKERLERLE POLİSLERLE 1 SAATTEN FAZLA UĞRAŞTIM.YİNE İÇERİ ALIYORLARDI.

Bu arada AGRA dan hiç bahsetmemişim.Şimdi Tac Mahale ait fotolar atıcam.internette zaten en detaylı bilgiler var.

HİNDİSTANDA AŞK BAŞKA DEMİŞMİYDİK.

Çok fazla uzun olduğu için sıkıcı olur diye daha fazla yazı yazamıyorum. .Hümayün Türbesine ait de fotoğrafların olduğu ortaya karışıklar ile yazıyı sonlandırıyorum.

HİNDİSTANDA AŞK.  

ŞİMDİ BU HAVAALANINDA GÖSTERİLEN İLE YUKARIDA GÖRDÜKLERİNİN HİÇ ALKASI VARMI.HEP ALGI OPERASYONU BUNLAR.

Hindistan Gezi Rehberi

[contact-form][contact-field label=”İsim” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”E-posta” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url” /][contact-field label=”Mesaj” type=”textarea” /][/contact-form]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir