Her köşesi bir başka güzel olan yer,yeşil ile mavinin harman olduğu  şehir ile köyün iç içe olduğu sanayi ve teknolojinin kalbi kocaeli’ye hala gelmediniz mi?

Mevsim ne olursa olsun şuan  kocaelidesiniz .ilk olarak sabah kahvaltısına davetlisiniz mekan ise yeşilin bolca bulunduğu O2’yi hücrelerinizde hissedebileceğiniz mekan Maşukiye. alabalık yemek isteyenler içinde harika bir yerdir burası fakat bu saatte kahvaltı yapmak daha güzel olur. Kahvaltı için ise adres kartepe yolu üzerindeki …….restaurant.(BOŞLUKLU YERLER TALEP HALİNDE ÖZELDEN BİLDİRİLEBİLİR) Kahvaltının ardından küçük bir yürüyüşle yediklerimizi sindiriyoruz ve dere boyunca su sesi eşliğinde yürüyüş yapıyoruz

Ve şelalenin kenarından dönüyoruz.Ardından antikacıların hediyelik eşyacıların bulunduğu yere geçiyoruz.Burada çocukluğumuzdan kalma mızıkalar,topaçlar,sapanlar bulabilirsiniz veya eski antika telefonlar ilginç ve şık duvar saatleri araba maketleri vb. sevdiklerimize hediyeleri aldıktan sonra, Maşukiyeye yakın bölgede bulunan seka kamp alanına ufak bi ziyaret yapıyoruz ve sapanca gölünün kenarında birkaç fotoğraf çektirebiliriz.ardından Kocaeli sınırlarının dışında kalmış olsa bile yakın olması sebebiyle sapanca sahilinde ufak bir gezinti ile göl havasını tenefüs edebilirsiniz.

Fazla vakit harcamadan hemen kartepeye doğru yola koyuluyoruz ,mesafe çok yakın şuanda öğle saatleri 2.30 civarı olmalı ve kartepeye varıyorsunuz. rakım yaklaşık olarak 1600 metre civarında

ve google earthdan bakar gibi kocaeliye bakıyorsunuz solunuzda Marmara denizi sağınızda sapanca gölü müthiş bir manzara.aslında karadenizede kıyısı var fakat haliyle bu noktadan görmek mümkün değil. iki deniz ve bir göle kıyı olan Kocaeli coğrafi olarak harika bir konumdadır. İstanbul araç ile sadece 45dakika uzağınızda, Sakarya sadece 30 dakika bursa 1 saat 15 dakika mesafede. Yazın istersen Karadeniz kıyısı olan kefken,kerpe,Sarısu vb.. plajlarında denize gir istersende marmaraya kıyısı olan  mavi bayraklı Karamürsel plajında oda olmadı sapanca gölüne kıyı olan eşme plajında.alternatif çok.kartepeye çıkmadan önce kar yoğunluğu hakkında bılgı alarak kayak vb.aktiviteler yapabilirsiniz.telesiyej

ile geyik alanına mutlaka çıkın ve manzaranın tadına varın.

Buarada kartepeye çıkmadan karnımız acıkmış olabilir suadiye merkezde harika bir kurufasulyesi var uğranıp yemek yenilebilir.kartepe nin ardından İzmit merkeze yol alıyoruz ve                                                                 (Kocaeli mesire yerleri   : http://kocaeli.bel.tr/icerik/mesire-yerleri/2427/20581.aspx ) güneş batmak üzere ise eğer hemen Kocaelinin en eski camisi kılıçlı camii ye gidiyoruz asıl adı Orhan Camiidir ve Osmanlı zamanında savaşlara giderken imamın askerleri motive etmesi için kılıç ile hutbeye çıkması burada adet haline getirilmiş ve günümüzde de hala imam efendi kılıçla hutbeye çıktıgından kılıçlı camii de denilmektedir. Bu gelenek Edirnedeki Eski Ulu Camii,Bandırma Edincikteki Emir Sultan Camii,Kastamonudaki Atabeygazi Camii, Çanakkale Gelibolu İlçesindeki Gazi Süleyman Paşa Camiinde de devam etmektedir..

caminin avlusunda mükemmel bir körfez manzarası sizi bekliyor.

.Eğer karşıdaki kutuphane açık ise bi kahve içebilirsiniz

.

Marmara bölgesinin en iyi kebapçısı olarak nitelendirdiğim Körfez ilçesindeki ….. kebapa mutlaka uğruyoruz ve adana veya urfa kebabının dibine vuruyoruz.

Muhtemelen akşam oldu ve konaklama için

(Kocaeli Otelleri: http://kocaeli.bel.tr/Section.aspx?CategoryID=2490) yuvacık barajının zirvesine ve karaarslan bungalov evlerinde sabahlamak için yola çıkıyoruz.baraj manzarasını yavaş yavaş seyrediyoruz yavaş diyorum çünkü yollar biraz fazla virajli son derece tehlikelidir yavaş gitmekte fayda var.bungalow evlerde geceyi gecirmeden evvel bir demlik çay söyleyip demlenebilirsiniz. Sabah uyandığınızda gece gözüyle fark edemediğiniz mekanın ne kadar mükemmel oldugunu anlıyorsunuz

su sesleri irili ufaklı şelaleler yürüyüş yolları şömine ateşi vb. harika bir doğa ve yeşillik bu kadar güzelliğin içinde iştahımızın açılmış olması lazım ve enfes kahvaltısını akarsuyun kenarında yapıp doğa yürüyüşüne çıkıyoruz.

Başiskele ilçesi köylerinden olan Aytepeye Veysel candan mağarasının bulunduğu zirveye mutlaka çıkmanızı tavsiye ederim.Veysel dayının hoş sohbeti kocaelinin en güzelleri listenize girecektir mutlaka.ardından Veysel dayıya rica ederseniz size kapısı kılıtlı olan su deposunun içinden giden mağarayı ve mağaranın sonundaki şelaleyi görmenize vesile olabilir.Doğanın güzelliğine bayılabilirsiniz bu bölgede.ayrıca ismini Veysel Dayıdan alan Veysel Candan Mağarası da bu bölgededir.

Eğer vaktiniz bol ise serindere köyüne ve oradanda İnönü yaylasına da çıkabilirsiniz hatta yürüyüş yolları vasıtası ile menekşe yaylasınada giderseniz bi 5 sene gençleşebilirsiniz.Kocaeli doğal yürüyüş parkurları ilgilenenler için (http://www.kocaeli.bel.tr/images/yayinlar/KocaeliDogaYuruyusParkurlari.pdf )

Tekrar izmite dönüyoruz ve Orhan camii cıvarında yine eski konaklar da mevcuttur buralarda ziyaret edilebilir.bunlar arasında en meşhuru sırrı paşa konağıdır. İzmitte Fethiye caddeside alışveriş yapılabilecek mekanlar arasındadır.buraya giderken eski tren yolu (yeni yürüyüş yolun)da yürümek keyıf verecektir.Müzelere Merakı olanlar için ise (KocaeliMüzeler:http://kocaeli.bel.tr/icerik/muzeler/2427/20566.aspx) ilgili adres ihtiyaca cevap verecektir.

Kaplıcadan çok hoşlanırım diyenler için ise yeni olan Gölcük ilçesinde bulunan Yazlık Kaplıcası mükemmeldir.

Ayrıca Kocaeliye gelip te Değirmendere sahilinde bir akşam geçirmemek büyük bir eksiklik olur.

Derince ilçesindeki harikalar diyarı sahilinide görmemizde fayda var.

İzmit merkeze geçip fuar alanında küçük bir gezintiye çıkılabilir.eger mevsim yaz ise oldukça keyifli vakit geçirilebilir bu bölgede.

Sekaparkada hızlıca bir göz atmanızda fayda var.

Yine derince ilçesinde bulunan kebapçı ….. usta da marmaranın en iyi diğer kebapçısıdır.

Kandıra ilçesinde bulunan kefken köyünde veya kerpe köyünde denize girebilirsiniz harikadır. Kefkendeki pembe kayalıklarda gün batımını mangal yaparak izleyebilirsiniz.mangalda tercihiniz balık olmalı mutlaka bu bölgede balıkçılık yaygındır.

Kocaeli’nin fatihi Akçakoca Beyin anıt mezarı Kandıra yolu üzerindedir.

(Kocaeli turizm rehberi  :  http://kocaeli.bel.tr/Files/English/PDFs/turizmson.pdf )

Tekrar İzmit merkeze dönüyoruz ve saat kulesi civarında birkaç fotoğrafın ardından

mimar Sinan eserlerinde olan pertevpaşa camii( yeni camii) ziyaret ediyoruz…

Kocaeliye uzak olsada gebzeyede gitmek oldukça güzel olur. Gebzeye giderken ballı kayalar görülmesi gereken tabiat güzellikleri arasındadır.

Gebze merkezde yine mimar Sinan eserlerinden olan Çoban Mustafa Paşa Camii de ziyarett ediyoruz.

Darıca bölgesinde oldukça güzel cağ kebapçıları mevcuttur buralarda karnımızı doyurduktan sonra hayvanseverler için hayvanat bahçesi ziyaret yerleri arasında sayılabilir.Şimdilik aklımıza gelenler bu kadar dahası mutlaka mevcuttur.bunlar benim kalemimden dökülenler,resmi kaynaklarda aşağıdaki linklerde mevcuttur. Gözden kaçmış olanlar için ise alttaki iki link yeterli olabilir.

Kocaeli turizm haritası   :  http://apps.kocaeli.bel.tr/turizm/

Kocaeli Turistik Mekanlar   : http://kocaeli.bel.tr/icerik/turistik-mekanlar/2427/20578.aspx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir