Ve adıyamandan feribotla Atatürk barajının karşısına geçip siverek yolundan diyarbakıra yol aldık.aslında programımızda elazığ vardı fakat nemrut dagına gun dogumuna yetısmek ıcın gece boyu yolculuk yapıp ustune bıde gunduz gezdıkten sonra aşırı yoruldugumuz ıcın dogrudan dıyarbakıra geçtik.hemen kendimizi kaburgacı selim ustaya attık ve enfes kaburgasını yedik.biraz mumbar ve içli köfte ile 2 kişi 80 tl hesap ile bu harıka yemegi tattık.

Surlara çıktık aslında bi kahve içmek istedik ama okadar kalabalıktıkı kahve gelecek gıbı değildi bizde kalktık ve gazi köşkünü ziyaret edip menengiç kahvemizi orda içtik evet fiyat biraz pahalıydı.1 su 1 kahve ve 1 çay 19 tl.

gece istirahatimizi yaptıktan sonra sabah kahvaltının ardından ilk ziyaretimizi Süleyman Camii olarak bilinen 27 sahabenin bulunduğu cami oldu.

hemen yakınında bulunan Yunus peygamberin oğlu Nebi Ogedayı ziyaret ettik.

ve ardından 10 gözlü köprü ve kırklar dağı.

kırklar dagındaki ziyaret yerinide gördük ve buranın hıkayesini dinledik.alıntıdır’’Diyarbakır’ın güneybatısında, Dicle Nehri kenarında, Kırklardağı vardır. Bu Kırklardağı’nın arkasında Kırklar Ziyareti vardır. Çocuğu olmayanlar, buraya gelip dilek dilerler.

Bir Süryani zengin ailenin de hiç çocukları olmuyormuş. Kadın, Kırklar Ziyareti’ne gelip dilek dilemiş, adak adamış. Bir kızı doğmuş. Adını Suzi (Suzan) koymuşlar. Her yıl doğum gününde, annesi onu süsler, giydirir ve Kırklar’a götürerek, bir kurban kestirirmiş. Suzan böylesine bin nazlarla büyüyüp, güzel bir genç kız olmuş. Müslüman komşularının oğlu Adil’le, birbirlerine aşık olmuşlar. Yine bir doğum yıl dönümünde, annesi Suzi’yi, hizmetçilerle beraber kurbanını kesmek üzere, Kırklar Ziyareti’ne göndermiş. Arkalarından habersizce Adil de gelmiş. Hizmetçilerin kurban kesme telaşından yararlanan Suzi, Adil’le beraber, dağın arkasına dolanmışlar…. Kırklar Ziyareti, bu beraberliği bağışlamamış ve ziyaret Suzi’yi çarpmış. Kız On Gözlü Köprü’nün orada, Dicle’de boğularak ölmüş. Suzi’nin ölümünden sonra, Adil de aklını yitirmiş.’’

Ve işte o efsane lezzet sıtkı usta da kadayıf.yazarken elim titredi.

Diyarbakır merkezde biraz gezdik çarşı Pazar ve ulu camiiyide gördükten sonra.cahit sıtkı tarancı evini ziyaret edip yaş 35 şiirini sesli olarak okuduk.

Yaş otuz beş! yolun yarısı eder.

Dante gibi ortasındayız ömrün.

Delikanlı çağımızdaki cevher,

Yalvarmak, yakarmak nafile bugün,

Gözünün yaşına bakmadan gider.

Şakaklarıma kar mı yağdı ne var?

Benim mi Allahım bu çizgili yüz?

Ya gözler altındaki mor halkalar?

Neden böyle düşman görünürsünüz,

Yıllar yılı dost bildiğim aynalar?

Zamanla nasıl değişiyor insan!

Hangi resmime baksam ben değilim.

Nerde o günler, o şevk, o heyecan?

Bu güler yüzlü adam ben değilim;

Yalandır kaygısız olduğum yalan.

Hayal meyal şeylerden ilk aşkımız;

Hatırası bile yabancı gelir.

Hayata beraber başladığımız,

Dostlarla da yollar ayrıldı bir bir;

Gittikçe artıyor yalnızlığımız.

Gökyüzünün başka rengi de varmış!

Geç farkettim taşın sert olduğunu.

Su insanı boğar, ateş yakarmış!

Her doğan günün bir dert olduğunu,

İnsan bu yaşa gelince anlarmış.

Ayva sarı nar kırmızı sonbahar!

Her yıl biraz daha benimsediğim.

Ne dönüp duruyor havada kuşlar?

Nerden çıktı bu cenaze? ölen kim?

Bu kaçıncı bahçe gördüm tarumar?

Neylersin ölüm herkesin başında.

Uyudun uyanamadın olacak.

Kimbilir nerde, nasıl, kaç yaşında?

Bir namazlık saltanatın olacak,

Taht misali o musalla taşında.

Elyase ve Zülkifl peygamberlerin bulunduğu Diyarbakırın Eğil ilçesine vardık.ve buranında hikasi ilginç aslında bu mezarlar şuan baraj olan eğil barajının içindeymiş fakat sonradan buraya taşımışlar.bu eğil barajı etrafında kaya mezarları ve magaralar mevcut hele kalesi gerçekten ihtişamlı.bu barajı da tekneyle turlayabılırsınız.iki kişi 20 tl ve yaklaşık yarım saat suruyor.baraj kenarında bulunan restaurantların birinde balık yemeyi seçtik fakat ben beğenmedim hatta yiyemedim.muhtemelen tok oldugum içindir.burda da iki kişilik balık 30 tl.

hz.YunuS Peygamberin kabri.

Hava karardı ve biz Batmana öğretmenevinde kalmak için yola çıktık ve burada sabahladık iki kişi 55tl.

http://yolundahersey.com/3-etap-turkiye-turu-4/

[contact-form][contact-field label=’İsim’ type=’name’ required=’1’/][contact-field label=’E-Posta’ type=’email’ required=’1’/][contact-field label=’Web Sitesi’ type=’url’/][contact-field label=’Yorum’ type=’textarea’ required=’1’/][/contact-form]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir