Sabah olunca hemen cıvıklı denilen bir çeşit pideyi yemek için elbiz çay bahçesine gidiyoruz.cıvıklımızı yedikten sonra (25 tl) kayseri sucugu almak ıcın çarşıya gidiyoruz ve tadına doyulmaz el yapımı sucuklarda vakumlu poşetlerle alıyoruz.kilosu 35 tl.bırazda tahin alıyoruz cunku burada tahın hem ucuz hemde leziz.

 

Develiden yaklaşık yarım saat mesafede bulunan sultan sazlıgına gidiyoruz.ve sadece burada bulunan kuşları keyıfle seyredıyoruz.gölde sandalla seyehat etmek de mumkun fakat 150 tl fiyat çektikleri için biz bu durumdan pek memnun olmadık.dediklerine göre yaklaşık 3 saat suruyormuş.biz gözetleme kulesındeki durbunle kuşları izledik ve erciyes üzerinden kayseriye geçtik.

Kayseri şehir merkezi inanılmaz hoşumuza gitti.yolları oldukça geniş ve şehir çok duzenli.burada yaşamayı isterdim.ilk olarak hz.mevlananın hocası olan Seyyit Burhanettin Hz.ziyaret ediyoruz.

Yol kenarında bulunan kumbetlerden bır tanesini görmekte de fayda var.

Bu ziyaretimizin ardından Hunat Hatun Camii var burası 1238 tarihinde Alaattın Keykubatın hanımı adına yaptırılmış bir cami.burda kucuk bır han var ve içersi harika.bır turk kahvesi içmenizde fayda var buranın havasına almak ıcın.burda da herşey çok ucuz mesela kahve 2.5 liraydı.hanı gezerken bi ney sesi duyduk ve hemen içeri daldık.içerideki neyzen bizi kırmadı ve bize bir parça üfledi hepberaber dınledık bızım gıbı bırkac mısafır daha vardı içerde.

 

 

Hemn ardından hızlıca kapalı çarşı,yer altı çarşısı,kurşunlu camii,ulu camii,bürüngüz camiisini gezdikten sonra karnımızı doyurmak için kayseriye gelipte mantı yemeden olmaz dedik ve kaşık-la restaurantta kayseri mantısı yedik.lezzet mukemmel fiyat 3 kişi doyarcasına yedik 50 tl.

Mantımızı yedıkten sonra hıc vakıt harcamadan yola çıkıyoruz cunku onumuzde yaklasık 7 saatlık bir yolculuk var.Maraş üzerinden Adıyaman Kahta’ya Nemrut Dağına çıkıcaz. tabı bu yolculugun orta noktasında kahramanmaraşta maraş dondurması yemeden geçmek olmaz gecenin bi vakti dondurmamızıda yiyoruz ve saat gece 3 civarı nemrut dağında oluyoruz.içeri giriş 12 tl ama biz öğrenci verdik kişi başı 6 tl.yaklaşık olarak yarım saat yukarıya tırmandık.tırmanış gercekten çok zordu.yerlerde kar da vardı her an ayak kayıp aşagı yuvarlanma ıhtımalı vardı ama her koşulda yukarı tırmanmalıydık ve tırmandıkJ tırmanıs esnasında geri dönenler de oldu.hatta adamın bırı ısrarla çıkmamam ıcın baskı yaptı yukarısı daha da tehlıkelı gerı dönün ben dönuyorum falan dedı ama ben Kocaelıden gelmısım dınlermıyım.ve doğu terasında gunesın dogusunu ızlemeye hazırdık.o tanrı heykellerının sarı goruntusu gercekten buyuleyıcıydı.

 

Bide fotoğraf çekmesini bilsem.

Güneş doğarken yanımıza aldıgımız kayserı sımıdı ve meyve sularımız ile ufak bi kahvaltı yaptık ve yeterince bu mekanın tadını çıkardıktan sonra arsemiya indik.

 

Burdan da birkaç fotoğraf alıp kahvaltımızı yaptık 25 tl iki kişi.

 

 

Kahvaltımızın ardından şeytan köprüsü,cendere köprüsü ve karakuş tümülüsünü gezdik

Yine aynı bölgede bulunan Üzeyir A.S. kabrinide ziyaret edip dua istedik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir