MAKEDONYA

 MEŞHUR BÜYÜK İSKENDER ŞAHLANMIŞ ATIYLA.

Makedonya’yı şu andan sonra yurt dışı olarak görmüyorum. Kendimi Bursa’ya gezmeye gitmiş gibi hissettim. Arkadaş herkes mi Türkçe konuşur.Turist moduna bir türlü giremedim.Ya ben daha önce hiç yurt dışına çıkmadım,yok efendim benim ingilizcem yok, ya yabancı insanların ülkesinde çekiniyorum, yok efendim vize nasıl alıcam (vizesiz) falan demene hiç gerek yok çünkü burası gerçekten Bursa gibi.Veya bir Anadolu şehri gibi.hiç İngilizce konuşma hiçbir gezi programı yapma sadece vakit ayır ve bırak kendini sokağa bu ülkenin tadını kesin çıkartacaksın.

THE ART BRİDGE VE EYE BRİDGE İSİMLİ İKİ KÖPRÜ. MAKEDONYALI RESSAM VE MÜZİSYENLERE AİT 29 ADET HEYKEL BULUNAN KÖPRÜ.EYE BRİDGE’DE İS 28 ADET HEYKEL BULUNUYOR.

Uçaktan iner inmez nerede köfte veya kebap artık her neredeyse o lezzetli etlerden yemem lazım.hemen foursquare den puanı en yüksek ve yorumları en güzel neresiyse araştırıyorum ve *****n Köfte diye bir yere giriyorum ama meğer izlediğim yol yanlışmış nedenini şimdi anlatcam.

BU DA TAŞ KÖPRÜ.FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜ DE DİYORLAR.

Köfteler Türkiye şartlarına göre çok şahaneydi ve içeride onlarca insan vardı ve hepsi ama istisnasız hepsi Türk turistler.her masa dolu ve ısrarla bakıyorum bir tane yerli halktan kimse yok. zaten bi şüphe o esnada oluşmuştu.köfteler süper ama hiç yerli halk yok.ve hep gruplarla geziye gelenler doldurmuştu.Bir sonraki gün şehri adım adım karışlarken girdiğim bir köftecide ise hiç turist yoktu ve köfteler bir önceki gün *****nda yediğimiz köftelere on basardı.ve üstelik foursquarede hiç puanı yoktu.ve fiyatlarıda diğerine göre en az 1/3 daha ucuzdu. Muhtemelen bu tur şirketleri turistleri hep buraya getiriyo diye fiyatlar acayıp kabarmış ve gelenler hep turist olduğu için foursquare de acayıp güzel yorumlarla puanı yükselmiş. Bilmiyor ki benim turist arkadaşlarım daha güzellerinin ara sokaklarda esnafın yediği dükkanların olduğunu neyse.

Şehirde hep Köfte,Kuru fasulye ve hamburger var.sordum bir esnafa

Ben adana urfa çiğer yemek istiyorum nerede yerim.

Adam öyle şeylerin burada olmayacağını söyledi sebebini bilmiyorum ama gerçekten de hiçbir yerde denk gelmedim.

Makedonyanın Başkenti Üsküp’ü ikiye ayırmışlar.Vardar Nehrinin bir tarafı eski üsküp.Diğer tarafı ise yeni.Taş Köprü bir diğer adı ise Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yaklaşık 600 yıllık tabiki de bir Osmanlı Köprüsü.Eski tarafta yaşayanlar Türkler.(Halkın tabiri ile Müslümanlar)

Yeni tarafta yaşayanlar ise yine halkın tabiri ile Gayri Müslimler.Ve karşı tarafta Şehrin neresinden bakarsan bak devasa boyutları ile göze çarpan şehrin en yüksek dağının teperinde duran Milenyum Haçı. Halkın gözüne sokarcasına dev boyutlarda.Sordum Türk mahallesindeki bir amcaya ‘’bu nedir ne demek istiyor.’’ Diye.

‘’İlk zamanlar benimde çok zoruma gittiydi.onlar gücünü göstermek için en yüksek olduğunu düşündükleri tepeye büyük olduğunu düşündükleri haç koymuşlar diye ama bizim ay yıldızımın onlarınkinden daha yüksekte ve daha büyük olduğu için pek önemsemedim.’’

Dedi.amcam öyle düşünerek olayın şokunu atlatmış.

Eski Üsküp’ü karış karış adımlayalım.’’Mustafa Paşa Camii,Kurşunlu Han,Davut Paşa Hamamı,İsa Bey Camiive Kapan Han derken ara sokaklardan geçmeye başlayınca yol kenarındaki küçük bir caminin yanından geçerken arkadan bir dede seslendi

-‘’Yiğenim yiğenim bak bu yanından geçtiğin cami de sizin.Senin deden yaptı.onuda gör’’ dedi.

Ben acayip duygulandım.az önce de bir yoldan geçerken gören dede de uzaktan kollarını açarak

-‘’oooo hoşgendiniz. Memleketinize hoşgeldiniz,buralar hep sizin,biz de sizi bekliyoruz.daha da güçleniceksiniz….vs..vs..’’

Şeyler söyleyerek seslenmeye başladı.biraz sohbet muhabbet ettikten sonra gördümki buradaki insanlar bizi çok seviyorlar konuşurken gülen yüzlerinin arkasında yaşlı gözleri vardı.

He yukarıda yazmayı unuttum.Bir börekleri var ki offf damak çatlatıyor.ve neredeyse bedava denecek kadar ucuz.

Ya kısaca Makedonyada Görülmesi Gereken Yerler;

Taş Köprü
Büyük İskender Heykeli
Üsküp Kalesi
Mustafa Paşa Cami
Davut Paşa Hamamı
Kapan Han
Sulu Han
Kurşunlu Han
Çifte Hamam
Murat Paşa Cami
İsa Bey Cami
Bey Kulesi
Bedesten 
Saat Kulesi
Şehir Parkı
Eaki Tren İstasyonu
Rahibe Teresa Evi
Aziz Saviour (Spas) Kilisesi
Yahya Paşa Cami
Ristik Sarayı
Aziz Dimitrija Solunski Kilisesi
Milenyum Haçı

Taş Köprü hem gecesi hem gündüzü ile şahane belki 20 kere geçtim köprüden ve eğer gidersen ki git sen de en az 20 kere geç.çünkü her geçtiğinde daha bi hoşuna gidiyor ve kendini oralı gibi hissediyorsun. Belkide gerçekten oralıyız.

Bide Eski Üsküpte Bit pazarı denilen bi yer var mutlaka orayıda gez acayıp eğlenceli.Bal falan alınabilir hem doğal hem de ucuz.pazarlık yapmak zaten altın kural.

ÜSKÜP SOKAKLARINDAKİ REKLAM PANOLARINDAN BİR GÖRÜNÜŞ.15 TEMMUZ DEMOKRASİ KAZANDI YAZIYO.

Şehre Hiç plan yapmadan bile gidersen heryeri adımlamak isteyeceksin ve görülebilecek her şeyi göreceksin.tavsiyem tabiki tur şirketleriyle değil kendi başına gitmen garnati ediyorum 10 kat daha kaliteli zaman geçireceksin.

Üsküp için 2 gün yeterli normal şartlarda ama 3 gün 4 gün de geçirsen yine de yetmedi hissi oluşacaktır.

Matka kanyonu diye bir yer var.buranın da doğası şahane.Otobüsler bedavamı ne anlamış değilim.bir keresinde şoföre para uzattım elimde ne varsa aldı attı cebine. Diğer binişlerimde kimse para sormadı başka bir şoförede uzattım o almadı.para ile değil anlamında bi şeyler söyledi.ben de çok umursamadım.

Üsküpe gelmişken buradan Kosova’ya Prizren’e de  geçmek çok mantıklı olacaktı.çünkü ucuz ve yaklaşık 2-3 saatlık bir yolculuk ile yine bir Osmanlı şehrine ve yine enfez Kosova köftelerine ulaşmak mümkün.

Burada da yine şehre acayip tarihi hava katan Taş Köprü gecesi ayrı güzel gündüzü ayrı.Prizren kaybolmayı istediğim şehirlerden biriydi ama bir türlü kaybolamadım çok küçük arkadaş her yerini santim santim bile gezsen ki ben öyle yaptım 1 günde bitiyor.pastırması köfteleri ve salatası bide böreği meşhur yine.hepsi birbirinden lezzetli.Burada da yine Fatih zamanından kalma Osmanlıdan kalma eserler mevcut.

Sinan Paşa Camii, Namazgah,Saraçhane tekkesi Meydandaki çeşme ve benzeri zaten şehri adımlarken hepsi hemen karşına çıkıcak kaleye de çıkmayı unutma.

ÜZERİNDEN 40 KERE GEÇTİĞİM TARİHİ TAŞ KÖPRÜ.

Sinan Paşa Camii,
Gazi Mehmed Paşa Hamamı,
Tarihî Prizren evi,
Şadırvan,
Prizren Birliği binası,
Taş Köprü,
Prizren Kalesi,
Sırp Ortodoks Kilisesi,
Yanmış Sırp Evleri,
Kirik Cami yada diğer adıyla Namazgah

Bunlar Prizrenin olmazsa olmazları.

ŞADIRVAN.

KOSOVA SOKAKLARI.

NAMAZGAH VE ÇAPRAZ ÇANTALI SIRT ÇANTALI BİRAZDA KİLOLU (KİLOYU ORADA ALDIM) BEN.

BU DA DEPREM SONRASI GÖRÜNTÜ.MÜZEDEN.

He bide Makedonyada Ohri veya Ohrid dedikleri bi il var burası da göl kenarı sahil ve yüzmek için süper bir yer ve doğal güzellikleri inanılmaz.Arnavut kaldırımı eski dar sokaklar ve tarihi evleri Aziz Yuhanna Kilisesi,Çar Samuel Kalesi, cıvıl cıvıl çarşısı ile mükemmel bir şehir.

Yazarken daralıyorum ama bu tarafa gitmek isteyenlere bu bölge ile ilgisi sözlü sunum yapabilirim.

Başlıcaları yazdım detaylara girmiyorum ve gezerkenki anılarımı da yazmadım.Bunlar için ayrıca bir yazı düşünüyorum ne biliyim belki bir gün bir kitap falan yazılabilir neden olmasın.

OHRİD GÖLÜ

OHRİD SOKAKLARI

AZİZ YUHANNA KİLİSESİ

BU FOTOĞRAFLARI YÜKLEMEK NE KADAR ZOR ARKADAŞ.

[contact-form][contact-field label=”İsim” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”E-posta” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url” /][contact-field label=”Mesaj” type=”textarea” /][/contact-form]

Sri Lanka’da Yaşam ve Gezi Rehberi

Katar’da Yaşam ve Gezi Rehberi

Ukrayna Gezi ve Yaşam Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir